İstanbul Araştırmaları

İstanbul Araştırmaları ve Sempozyumlar

İstanbul’un tarihi hakkında kısa bir araştırma sonucunda sayısız bilgi ve belgeye, kitaplara ve görsel kaynaklara ulaşabilmekteyiz. Bu kolaylığa rağmen İstanbul’un tarihine dair kaynakların sorgulanmadan tüketilip paylaşılması, tarihin çarpıtılmasına ve İstanbul tarihinin, dolayısıyla Osmanlı Sosyal yaşamının aslından uzak hayallerinin hafızalarda kalmasına sebep olmaktadır.

Bu yazı serisinde amacımız sizlere İstanbul tarihinin konusunda araştırmacıların, hocaların ve uzmanlarının sunumları ve çalışmaları ışığında, başta İstanbul tarihi olmak üzere, Osmanlı tarihinin gerçek kaynakları ve belgeleriyle paylaşmak olacaktır.

Paylaşımlarımızın ilk aşamasında İstanbul İlçe belediyelerinin düzenlediği sempozyumlar, tarih araştırmaları ve İstanbul ve Osmanlı tarihine ışık tutan üniversite araştırma sayfalarının sizlere ulaşmasını hızlandırmaktan ibaret olacaktır. Yurt dışındaki kütüphanelerde yer alan halka açık arşivler ve araştırmacıların son yıllarda artan transkripsiyonlu çevirilerinin adresinden paylaşımıyla devam etmesini planladığımız yazı serisini çeşitli yayınların dikkat çeken başlıkları ve adresleriyle listelemeyi planlamaktayız.

SEMPOZYUMLAR

Üsküdar Sempozyumları yazı serisinde, Üsküdar temelli İstanbul’un Osmanlı dönemi Sosyo-kültürel yaşamından kesitleri izliyor ve İstanbul tarihinde Üsküdar’ın önemini araştırıyoruz. (1. sempozyum içeriği ve adresi yer almaktadır.)

Eyüp Sempozyumları sayfasında İstanbul’un tarihine Eyüp ‘den bakıyor, sanat tarihine hediye edilen Eyüp eserlerini yakından tanıyoruz.

İstanbul’un Kitabı Fatih : Fatih Belediyesi’nin Tüm İstanbul’lulara hediye ettiği 3 ciltlik eserin ilk cildinde Fatih, ikinci ve üçüncü cildinde ise Eminönü semtinin Osmanlı’dan bugüne yaşamdan izleri ve eserleri, konusundaki uzmanların araştırma ve özel arşivlerden temin edilen resimlerle paylaşılıyor. (hazırlanıyor)

Bu yazı İstanbul Araştırmaları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>