Kuşkayası yol anıtı

KUŞKAYASI – YOL ANITI : Kuşkayası – Yol Anıtı M.S. 41-54 tarihleri arasında Roma İmparatoru Tiberius Germanicus Cladius zamanında doğu eyaletleri inşaat ordusu komutanlığı yaptıktan sonra kayd-i hayat şartıyla Bithynia -Pontus Valiliğine atanan Gaius Julius Aguilla tarafından yaptırılmış, karayolu dinlenme yeri ve anıtdır.

Anıt kemerli bir niş içine oyma tekniği ile yapılmıştır. Toga giyimli bir insan figürü ve nişin sağında bir sütun, sütunun üzerinde ise kartal motifi bulunmaktadır. Kartal askerlerin sınırsız gücünü temsil etmektedir.. İki kitabesi bulunan anıt, Anadolu’da yapılmış olan tek yol anıtıdır.

Ulaşım : Amasra’dan Bartın yolu üzerinde Amasra’ya 4 km mesafede olup, Amasra-Bartın minibüsleriyle de ulaşım sağlayabilir, dönüşünde Amasranın orman ve doğasını hissedebileceğiniz manzaralı yoluyla devam eder ve Bakacak Tepesine varabilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet ‘in “Lala, Lala, Çeşm-i Cihan bu mu ola ? ” sözleriyle betimlediği amasra manzarasını da seyrettikten sonra kıvrılan yollarıyla Amasra’nın içine ulaşabilirsiniz.

BIRD’S ROCK – ROAD MONUMENT : The Bird’s Rock – Road Monument was created between 41-54 AD by order of Gaius Julius Aguilla. At the time when Tiberius Germanicus Claudius was Rome’s Emperor, Aguilla was the commander of the building army in the east provinces. After his commandership, he was appointed as governor of Bithnyia – Pontus for the rest of his life.

The Bird’s Rock is a resting place and a Road Monument. It was created in arched niche by using the carving methot. The monument shows a human form wearing a toga and on the pillar to the right of the niche, there is a motif of an eagle. The Eagle represents the boundless power of the legionnaires. The Road Monument which has two inscriptions, is the only one created in Anatolia.

AMASRA GEZİ fotoğrafları için ayrıca tıklayınız.

Bu yazı Gezi Notları kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.