Web sitesi hazırlamak 5

Google Reklam Araçları

Google Adsense

Siteniz ana hatlarıyla oluştu ve belli bir ziyaretçi kitlesine ulaştı. Artık sitenizde reklam yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Gelişmiş analiz araçlarıyla ziyaret edilen sayfalarınızın, işlem gören reklamlarınızla olan bağını değişken reklam yapısıyla birleştirerek sitenize gelir sağlayabilirsiniz. Eğer henüz edinmediyseniz Gmail üyeliği için artık vakit gelmiştir. http://www.gmail.com adresinden edineceğiniz mail hesabınızı özel bir mail adresine de bağlayarak güvenliğinizi artırın.

Akabinde http://www.google.com/adsense/ adresi altından üyelik işleminizi başlatabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi internet kaynaklarından faydalanırken  hizmetlerin resmii sayfalarını öncelikli tercih ediniz. Resmii Google Adsense Forumları için Site http://google.com/support/forum/p/adsense?hl=tr bu forum yetersiz kalırsa konusunda uzman web sitelerinin yorumlarını değerlendirmek faydalı olacaktır. Her geçen gün copy-paste yayıncılığı !! hit yaparken bilgi kaynaklarını doğru seçmek önem kazanıyor.

Adsense üyeliğiniz aktif edildikten sonra yönergeleri takip ederek bütün bilgileri doğru doldurmaya özen gösterin. Eğer reklam almak ve yayınlamak konusunda kararlı iseniz adres ve banka bilgilerini iki kez kontrol etmenizde fayda var. Banka IBAN bilginizi sisteme bildirdikten sonra, ödemenin uluslararası resmiyet kazanması için bankanızın “BIC” kodunu temin etmeniz ve sitedeki gösterilen alana girmeniz gerekir. Örnek olarak Türkiye İş Bankası BIC koduISBKTRIS” şeklindedir. Aldığınız reklamlar 10$ eşiğine geldiğinde sistem size 1,xx – 2,xx TL vb. bir örnek ödeme gönderecektir. Bunu adsense banka hesap teyidi olarak kullanacaksınız. Burada adres bilginizin doğru olması halinde bir kart alacaksıznız. Kart üzerinde yer alan PIN kodunu da sisteme giriş yaptıktan sonra hesabınızda biriken reklam gelirlerini ödeme olarak talep edebilirsiniz.

Google Analytics

Google hizmetlerinde reklam alan da reklam verende olsanız Google Analytics hizmeti ile detaylı raporlama ve analiz hizmetlerine ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Detaylı Türkçe Google Analytics erişimini bu linkden takip edebilirsiniz.  http://www.google.com/intl/tr_ALL/analytics/index.html 

Google Adwords

Ürün ve hizmetlerinizi belli bir noktadan sonra pazarlamanın en etkin yöntemlerinden reklam yayıncılık hizmeti Google’da Adwords hizmeti olarak devreye giriyor. Kendinize belirlediğiniz bütçe ve hedefler ile pazarlamanıza esas kelimeleri belirledikten sonra reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Diğer Google Araçları

(içerik hazırlığı devam ediyor)

www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr adresinden diğer bütün hizmetleri görebilir ve google web yönetici forumlarından net bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı Nasıl Yapılmış kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.