Web sitesi hazırlamak 4

ARAMA MOTORLARI – SEO – BACKLINK

Sitenizin arama motorlarına kaydı ve erişilebilirliğinizin artırılması

Adından da anlaşıldığı üzere insanların aramaları esnasında size veya bilgilerinize en kolay şekilde ulaşabilmesi için sitenize genel içerikleri girdikten sonra  arama motorlarına kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Google, Yahoo ve Bing arama motorları, DMOZ ise dizin siteleri içerisinde öncelikli kayıt işlemi yapmanız gereken sitelerdendir. Dmoz üyeliğinizi yapmadan önce (diğerleri için de geçerlidir.) sitenizin içeriğinin oturmuş olması dizinlere kabul edilmesi için tek şarttır. Dmoz üyeliğini yaptıktan sonra kabul süreci uzun olabilir.

http://www.google.comhttp://www.yahoo.comhttp://www.bing.comhttp://www.dmoz.org/

Liste bu şekilde devam ediyor, bunlar sadece birkaç örnek. Hemen hepsinde dikkat edilmesi gereken sitenizin hangi amaç üzerine işleyeceği ve sitenizin birkaç kelimeyle kısa tanımları olacaktır. Bunlar ile sitenizin içeriği bir bütün halinde olduğu takdirde arama sonuçlarında erişilebilirliğiniz de paralel olarak artacaktır. Kayıt işleminizden sonra sitenizi eklediğiniz arama motoru robot,spider,crawler olarak adlandırılan programlarıyla sitenizde yer alan veriler ile anahtar kelimelerinizin uyumluluğu robot programlar ile değerlendirilip onlarca algoritma ile işlendikten sonra ( site tagları – sayfa kod yapınız – vb.) index alır.

Artık arama motorlarında yerinizi aldınız.

Bunu bir örnek ile canlandıralım. Aranan kelime “siteadım” olsun bu durumda www.siteadım.com sitesinin adında yer aldığı için ilk çıkacak sonuç sizin siteniz olacaktır. Eğer bunun üzerinde sonuçlar görüyor iseniz muhtemelen ya reklam linkleri ya da aynı kelimenin arama sonuçlarında en çok tercih edileni olduğu varsayımı geçerlidir.

Diğer bir örneğe bakacak olursak, yazınızın içeriği sağlıklı yaşam ve elmanın faydaları olarak belirtilsin. Arama motorlarında aranan kelime olarak “elma” veya “sağlıklı yaşam” kavramlarının ilk sayfada çıkması için tabiri caiz ise 40 fırın glutensiz ekmek yememiz gerekir. Bunun için acele etmeyin. Sitenize eklediğiniz yazıların tagları ve metaları arama motorlarına indexlendikten sonra insanların yaptıkları aramalarda size ait linkleri bulup izlemesi sayfalarda üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. AMA bunun bile tek başına yeterli olmadığını bir süre sonra farkedeceksiniz.

SEO ARAÇLARI (Search Engine Optimization)

Bunun için SEO araçlarını (Search Engine Optimization = arama motorlarına uyumlaştırma) incelememiz gerekiyor ki ayrı bir başlık altında değerlendirmemiz gerekmektedir. WordPress sitenize eklenti olarak kurulabilen SEO Pack ‘ler her yazı ve sayfa için arama motorlarına sitenin anahtar kelimeleri ve özet bilgilerini hazırlayan kod üreteçleri olarak basitçe tanımlansa da oldukça detaylı ve özenli çalışılması gereken bir başlık olduğu kanaatindeyim.

İnternet kaynaklarında yüzlerce sayfa bilgi, ücretli hizmetler olmakla beraber tüm ihtiyaçlarınız için öncelikle google site yöneticileri için açılan resmii yardım forumlarını ciddiyetle takip etmeniz faydanıza olacaktır.

Bakınız : http://www.google.com/support/forum/p/webmasters?hl=tr

Backlink – Sandbox

Sitenizi arama motorlarına kayıt ettirdiniz. Seo uyumluluğunuzu da gerçekleştirdiniz. Ama halen arama sonuçlarında beklediğiniz yükselmeyi göremiyorsunuz.

Zaman içerisinde saygın ve ziyaretçisi yüksek sitelerden web sayfanıza link alabilirseniz arama motorları bunu da değerlendirebilecektir. Bu siteler hem içerik hem de ziyaretçi potansiyellerine göre 1 ile 10 arası PR değerleri alır. Takdir edersiniz ki legal yollarla pr6 pr7 veya üzeri sitelerden link almak güçtür. Başlangıç aşamasında toplist sitelerden bir ya da bir kaçına sitenizi tanıtmak yeterli olacaktır. Sitenize illegal yollar ile günlük binlerce tekil hit alabilirsiniz. Fakat sandbox’a düşmek deyimini bir kez yaşarsınız. Sandbox ‘ın anlamı sitenizin arama motorlarında filtreye alınması ve içeriğinin indexlere alınmaması anlamına gelir. Diğer bir anlatım ile illegal olarak yüksek pr değerine sahip sitelerden veya yöntemlerden aşırı backlink almanız halinde yükselmek yerine motorlar sitenizi filtreye alır ve yükselmek yerine sıralamalarda diplere inersiniz. Agresif büyüme yerine yavaş ve sağlıklı içerik yayınlamak uzun vadede kalıcı etki yaratacaktır.

Bu yazı serisinin devamında : Google Reklam Araçları – Adsense ve Google Adwords konularını bulabilirsiniz.

Bu yazı Nasıl Yapılmış kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.